Мнозина вярват, че качеството на водата се измерва само с нейния кристален цвят или, по-точно казано, с „безцветието“ й. Но водата, подходяща за консумация от човека, също трябва да бъде още без мирис и вкус, при това да не съдържа бактерии и вредни за здравето вещества.
Ето какво обяснява проф. Луиш Олинто Монтежия от Института за хидравлични изследвания във Федералния университет на Рио Гранде ду Сул, Бразилия.
Един от малкото „хранителни“ продукти, които се препоръчват почти единодушно от лекари и диетолози, е водата – доколкото тя е „хранителен продукт“, разбира се. Пиенето й няма противопоказания. Но поглеждали ли сте някога внимателно към етикета на бутилката минерална вода, която купувате? Експертите препоръчват да внимавате при избора на вода, която ще пиете.
За да имаме качествена вода, е необходимо да се спазват някои параметри.
Опасно ли е, ако не почиствате бутилката си за вода?
Съдържание на натрий
В нашите храни вече има твърде много натрий, който консумираме чрез индустриално произведените хранителни продукти и добавяните към тях подправки. Но трябва ли да поглъщаме още повече натрий чрез водата? Тя трябва да бъде източник на хидратация, а не обратното. Обаче тук има едно неприятно обстятелство: натрият обезводнява нашия организъм.
Като цяло излишъкът от натрий в храната причинява задържане на течности, което води до повишено кръвно налягане. Затова предупреждението е предимно за хора, страдащи от хипертония, сърдечно-съдови и бъбречни проблеми, които се изострят от високата консумация на този елемент.
За кои хора не е полезно да пият лимон с топла вода на гладно?
Защо се наблюдават сериозни разлики в съдържанието на натрий при различните минерални води? Според професор Луис Олинто Монтежия характеристиките на минералните води се определят от контакта им с подземните скали, откъдето обикновено се каптират. Някои води имат малко по-високо естествено съдържание на натрий – но твърде високите нива, обикновено над 20 мг/л, често са резултат от изкуствено добавяне на натрий към водата в процеса на нейното бутилиране. Този процес се извършва, за да се балансират други фактори в съдържанието на водата, като соли и pH.
Стойност на рН
Причината е, че качеството на водата зависи не само от количеството натрий, което съдържа. Има и други фактори, които трябва да се имат предвид – например, стойността на pH. „Водородният потенциал“ е скала, която измерва нивото на киселинност на водата. Така, например, препоръката на Американската асоциация за обществено здраве е pH да варира от 7 до 10, което характеризира неутрална или алкална вода. При изследвания на различни марки минерални води в САЩ, Канада, Мексико и Бразилия се открива голям марж в този индекс: от 5,45 (киселинна вода) до 9,58 (алкална вода).
Вода с мед – ето как е правилно да се пие, за да е полезна за тялото
Минерално съдържание
Качеството на водата се определя също така от количеството и качеството на минералите, които съдържа. Идеалното е винаги да анализирате елементите във всяка вода, за да знаете дали купувате добър продукт.
За да разберете кой е най-добрият избор, диетолозите препоръчват следното: натрият трябва да бъде първият фактор, който трябва да се анализира – но идеалът е да се търси баланс между добро рН, малко количество натрий и добри нива на други минерали, важни за здравето, като калий и магнезий.
Когато четете етикета, имайте предвид, че колкото по-малко са следните елементи, толкова по-добре: натрий, хлориди, ванадий, сулфати, барий, нитрати, цинк, литий. И помнете: препоръчителният коефициент на рН е между 7 и 10!
Обикновено всички води имат съдържание на натрий под границата, посочена от националните санитарни органи на съответните държави – но експертите посочват, че хората с хипертония или със сърдечно-съдови и бъбречни проблеми трябва да търсят води с най-ниско съдържание на този компонент.